Grocery Budgets

So, how much does your family spend per person in groceries? We’re a family of 5 and we spend about $150/week on groceries only. That works out to $120/month/person on food. I’m not sure where else to cut costs. We don’t do boxed meals and try to buy organic/natural as much as possible so I know we’re going to spend more than if we bought more conventional foods. Here’s a look at this weeks grocery bill:
Total items – 47
Total savings – $21.43
Total cost – $150.44

IMG_0103

Is this normal? Can we save more? Are we already saving as much as we can? I’ve planned out the menu for the week and reused as much as possible. I did need a few staples this week, but try to buy in bulk as much as I can. Not sure what else to do to help cut costs. Thanks for any suggestions, tips, or ideas!

Advertisements